A Veszprémi Petőfi Színház április 4-én, pénteken tartja a 2024/2025-ös évad ötödik, egyúttal utolsó nagyszínházi bemutatóját. Samuel Benchetrit Vigaszfutam című tragikomédiája a maga költőiségével, szarkasztikus humorával és mélységével mintegy felvezeti a hamarosan kezdődő VIII. Lélektől-Lélekig Fesztivált, amelynek a műsorán is szerepel majd.
A Vigaszfutam több tekintetben is igazi különlegesség. Mindenekelőtt azért, mert a Franciaországban nagy sikert aratott darabnak ez lesz a magyarországi ősbemutatója. Noha az alaphelyzet már ismerős lehet az itteni közönségnek, a Vigaszfutam a stílusát, a tartalmát illetően is valami egészen újat hoz. Tasnádi Csaba Jászai Mari-díjas rendező így világítja meg mindezt: „Az abszurd szöveget leginkább Örkény István egyperceseiéhez tudnám hasonlítani. Van a műben egyfajta akasztófahumor. Egyébként egy nagyon szellemes, filozofikus műről van szó. Ez különbözteti meg a mindenki által látott hollywoodi filmtől, a Bakancslistától.” Abban rokonítható a két mű, hogy a mi kultúránkban tabunak számító témát feszeget, amellyel azonban előbb-utóbb mindenkinek foglalkoznia kell. Bár a rendező hangsúlyozta a humornak a műben betöltött fontos szerepét, kiemelte, hogy a Vigaszfutam lelkileg komoly feladat elé állította mind őt, mind a szereplőket, különösen az időseket. „E nehézség kezelésére az tűnt a legjobb módszernek, ha belenézünk a halál szemébe és átnevetjük magunkat a próbákon, derűsen, bölcsen szembenézve az elkerülhetetlennel.” Tasnádi Csaba szerint a cím – amely Bognár Róbert fordító leleménye – beszédesen fejezi ki a mű legfőbb üzenetét: a vigaszfutamon induló a részvétel által kap esélyt arra, hogy ne kudarcélménnyel kelljen elhagyni a küzdelmes életet. Vagyis a saját vigaszfutamunk lehetőséget ad a megvilágosodásra, a megnyugvásra – és végső soron a megváltásra.
Az előadás két főszerepében a Halhatatlanok Társulatának Örökös Tagja, friss Jászai Mari-díjas színművész, Kovács István, illetve Kőrösi Csaba Jászai Mari- és Magyar Arany Érdemkereszt-díjas színművész, a Veszprémi Petőfi Színház társulatának örökös tagja látható. A Jules Tourtint alakító Kovács István szerint is kitűnően megírt dráma a Vigaszfutam, amelynek távolról sem a néző nyomasztása a célja. Már csak azért sem, mert megnevettet a faramuci helyzeteivel. Hozzátette ugyanakkor, hogy ezek az első ránézésre képtelen dolgok tulajdonképpen bárkivel megtörténhetnek – és pont ettől lehet olyan érdekes a nézőknek. Színpadi „betegtársa”, Kőrösi Csaba (Paul Blanchot), akinek a sírós-nevetős történet kapcsán Molnár Ferenc jut eszébe, hiszen a legendás magyar író is sír, például az Illatszertárban. A színművész meg van győződve arról, hogy a nézők feltöltődve lépnek ki a színház kapuján.
A Vigaszfutamban lényeges szerepet töltenek be a fiatalok, akiket a Veszprémi Petőfi Színház két színművésze, Taba Dorottya Lucia és Rubóczki Márkó alakít. Tasnádi Csaba megoldása attól különleges, egy-egy szereplőbe vonta össze az eredetileg különvett karaktereket. A produkcióban jelentős feladat jut a PetőfIFIAkadémia növendékeinek is.
A színdarab Magyarországon a THEATRUM MUNDI Színházi és Irodalmi Ügynökség közvetítésével kerül színre. (www.theatrum-mundi.hu)